Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Show Me A Wondrous Moment, Only In A Flash

September 20, 2022 - 8:30 pm - 9:00 pm

Show Me A Wondrous Moment, Only In A Flash – Dana Naim Hafouta Dance Projects – İsrail / 30 dk.

Varoluşun süreksizliğini, fiziksel, zihinsel ve teknolojik flaşlarda vücut bulan süreksizliği ve onların sürekli kesilmesini araştıran, iki dansçı ve üç laptoptan oluşan bir gösteri: sonsuz bir kesinti olarak varoluş. Gösteri boyunca dansçılar flaşın içinde kalmaya ve ona ulaşmaya çalışırlar, ancak bunun hızlı bir şekilde kaybolması girişimlerini paramparça eder ve fiziksel bir kaybolma dili yaratır: “Anı Yakalamak” için büyük fiziksel çabalara dayanan ama sonu boşluğa çıkan ya da sürekli başarısızlığa uğrayan bir dil.

Eser, İsrail Kültür Bakanlığı, Rebinovich Vakfı ve TLV Belediyesi tarafından destekleniyor.

Choreographer: Dana Naim Hafouta

Dancers: Bar Bisker, Hilla Regev

 

Süre: 30 Dk / Tek Perde

Tür: Dans

Show Me A Wondrous Moment, Only In A Flash – Dana Naim Hafouta Dance Projects – Israel / 30 min.

 

A piece for two dancers and three laptops which explores the discontinuity of existence, discontinuity that is embodied in physical, mental and technological flashes and their constant cut: the existence as an endless interruption. Throughout the piece the dancers try to arrive and to stay within the flash, but its rapid vanishment shatters their attempt, and creates a physical and performative language of disappearance: a language that is based on massive physical efforts to ‘Capture the moment’ that reach a void, and suffer constant failure.

The piece offers a relationship with the virtual images that emphasizes their disappearing nature- the technological images, so as the inner mental ones, also vanish; they are temporary and momentary and can’t ‘become’, they will forever symbolize something and can not stand alone. The presence of the laptops defines a main theme in the piece: the relationship between the subject and the object: The subjective human experience of inner flashing and the failure in maintaining them stands in front of the objective information given by the laptop. During the piece these two polars reflect on each other, the flashing body flirts with its presence as an object that manufactures images, while the laptop becomes almost-human. 

The piece is supported by the Israeli Ministry of Culture, the Rebinovich foundation and the TLV Municipality. 

Detaylar

Tarih:
September 20, 2022
Saat:
8:30 pm - 9:00 pm

Organizatör

Istanbul Fringe Festival
E-posta:
info@fringeistanbul.com
View Organizatör Website

Mekan

Hann Sahne Kanyon’da
Büyükdere Caddesi, Levent Cd. No:185, Beşiktaş/İstanbul
İstanbul,
+ Google Haritalar