IMG_5665.JPG
 

ISTANBUL FRINGE FESTIVAL

Istanbul Fringe; Tiyatro, Dans ve Performans disiplinlerinde üretilen alternatif işleri kentin muhtelif sahne ve mekanlarında Eylül ayında beş gün boyunca bir araya getirecek.

İstanbul’da ilk defa düzenlenecek Festival süresince, yerli ve uluslararası sanatçılar işlerini İstanbul’un her iki yakasında sergileme fırsatı bulacaklar. 

1.JPG

 FrInge ; alternatif olan, kenarda kalan anlamlarına gelir.

WRECK@Sarah Melchiori_6.JPG
 

FRINGE TARİHİ

İlk olarak 1947’de, o zamanki Edinburgh International Festival’e davetsiz misafir olarak katılan ve festival programında yer almamalarına rağmen gösterilerini ‘‘bir kenarda’’ sergileyen 8 ekip ile başlayan fringe topluluğu giderek büyür.

Bugün, fringe festivalleri her yıl dünya çapında 170 bin sanatçıyı, 250 farklı yerde, 60 bin etkinlikte, 19 milyon seyirciyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen fringe festivalleri genellikle alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslarası bir platformda sergileme fırsatı sunuyor.

By Roger Green - Scan of original item, CC BY-SA 4.0,

By Roger Green - Scan of original item, CC BY-SA 4.0,

 

 World FrInge Network: www.worldfrInge.com 

waiting for the fishes2.JPG
Screen Shot 2019-07-03 at 16.32.04.png

Dünyanın birçok şehrinde senede bir kez gerçekleştirilen fringe festivali 18-22 Eylül 2019 tarihlerinde ilk kez İstanbul’a geliyor. Istanbul Fringe Festival sahne sanatları disiplinlerinde alternatif işler üreten yerli ve yabancı sanatçıları İstanbul’un muhtelif sahne ve mekânlarında seyirciyle buluşturuyor.

5 gün sürecek bu festivalde dans, tiyatro ve performans gibi ana etkinliklerin yanı sıra atölyeler, sanatçı buluşmaları ve partiler de düzenlenecek.